Srdečně Vás zveme na cyklus přednášek, v jejichž rámci se můžete vydat z pohodlí Městské knihovny Tišnov na procházky po evropské architektuře, pro tentokrát se podíváme stavbách moderního věku.
Procházky sice povedou i stovky kilometrů daleko, bát se ale netřeba. Jakkoliv může být putování křivolaké, cíl je v každém případě jasný. Nachází se v srdci starého kontinentu, ve městě Brně, kam si všechny středověké i novověké stavební slohy našly cestu. Akce probíhají ve spolupráci se spolkem Continuum Vitae.
Brno a evropská architektura moderního věku: historismus, secese a funkcionalismus
27. 11. 2018 v 17:00
Ponapoleonské 19. století bylo svědkem návratu starých slohů. Navzdory obviněním z neoriginality se novorománský sloh, novogotika, novorenesance či novobaroko staly pozoruhodnou součástí evropské, potažmo světové stavební historie. V Brně se tzv. novostyly projevily mimořádně působivě. Co je toho dokladem a proč tomu tak bylo? Můžeme Brno označit za město 19. století?
Zmíněný historismus vystřídala na přelomu 19. a 20. věku secese. Snad žádný sloh nedoznal tak barvitých místních variant. Ve Francii hovoříme o Art Nouveau, v Německu a ve Skandinávii se setkáváme s pojmem Jugendstil, v Rakousku a českých zemích potom s označením secese. Co stojí za touto variabilitou a jak se podepsala secese na tváři Brna?
Období po první světové válce patří složitě definované modernitě. Ta se v meziválečném Brně prezentovala přeci jen dosti kompaktně, a sice díky místní funkcionalistické škole, která dosáhla světového věhlasu. Jak vypadá funkcionalistické Brno? V čem tkví neobyčejnost funkcionalismu? A má brněnská Vila Tugendhat sourozence?
- Mo 16. 9.
- 17:00 - 19:00
- přednáška
- Městská knihovna Tišnov, Brněnská 475, 666 01 Tišnov
- zdarma
Mgr. Pavel Dvořák, Ph.D.