Komentovaná prohlídka výstavy s projekcí filmů

  • So 9. 2.
  • 15:30 - 17:30
  • komentovaná prohlídka
  • Galerie Josefa Jambora
  • bez vstupného
Mark Ther – Kusch!

Výstavní projekt intermediálního umělce Marka Thera Kusch! si pohrává s naší pamětí, zve do minulosti a odkrývá rozmanitost rodinných příběhů ovlivněných historickými událostmi. Překreslením kreseb svého prastrýce Franze Schmelze, výběrem obrazů romantických krajinomaleb moravských Němců z depozitáře Moravské galerie a jejich záměrným zahalením do závoje času lze na výstavě až fyzicky poodhalit a pocítit ztracenost a vymizení plurality české společnosti. Výstava nabízí příležitost k reflexi našich osobních vztahů ke kulturní minulosti a k domovu všeobecně, nadto se značnou uměleckou citlivostí a vytříbenou estetikou. Výstavou vás provede historička umění a kurátorka galerie Radka Kaclerová. Součástí prohlídky bude promítání z filmové tvorby Marka Thera.
Mitsu (2018): Hraběnka Mitsuko Maria Thekla Coudenhove-Kalergi byla první Japonkou, která na přelomu 19. století přišla do Evropy. Žila převážně v pohraničí u bavorských hranic a spravovala Poběžovický zámek, majetek po svém zesnulém muži, Hraběti Heinrichovi Coudenhove-Kalergi. Byla silnou a vzdělanou ženou, kterou však nikdy neopustil stesk po rodné zemi. Film se volně inspiruje historickými prameny, opírá se o jedinečnou imaginaci Marka Thera a jeho osvědčený cit pro vyprávění nevyřčeným.
Pflaumen (2011): Píše se rok 1946. Malý chlapec a jeho matka jsou sudetští Němci a musí opustit svůj domov. Ludvík nechce jít pryč a utíká do svého lesa. Matka se ho vydává hledat… 

Das Dienstzentrum für Turisten wurde mit Beihilfe staatliche Haushaltsmittel der Tschechischen Republik aus dem Programm des Ministerium für lokale Entwicklung Tschechische Republik genommen.