Pietní akt a odhalení Lavičky Václava Havla

  • So 17. 11.
  • 16:00 - 17:30
  • Pietní akt
  • Památník obětí komunismu Bezručova a Park pod kostelem

Pietní akt
Památník obětí komunismu Bezručova
16:00

Samotné slovo „pieta“ má hluboké kulturně historické kořeny, které vzešly z výjevu Pašijového cyklu a zobecnělo jako synonymum pro oplakávání či vyjádření úcty k zemřelým. Jedná se tedy o něco veskrze osobního, něco, k čemu máme vztah, k čemu se odkazujeme. 17. listopadu si připomeneme nejen výročí událostí na Národní třídě v roce 1989, ale stejně významnou událost z roku 1939, kterou známe jako Mezinárodní den studentstva.
Pieta bude doprovozena pěveckým sborem Gymnázia Tišnov a Magnificat Lelekovice

Odhalení Lavičky Václava Havla
Park pod kostelem
16:30

Psal se 3. říjen roku 2013 a na Georgtownské univerzitě ve Washington D.C. byla odhalena první Lavička Václava Havla. V roce 2019 se 5. října v Brně objevila celkem třicátá instalace na světě. Autorem díla je Havlův „dvorní“ architekt Bořek Šípek. O lavičku v pravém slova smyslu se vlastně nejedná. Toto dílo je vytvořeno ze dvou křesílek a kulatého stolečku a symbolizuje místo setkávání lidí a podporuje myšlenku vzájemného dialogu. Autor instalace toto dílo nazval „Hovoří demokracie“.

Das Dienstzentrum für Turisten wurde mit Beihilfe staatliche Haushaltsmittel der Tschechischen Republik aus dem Programm des Ministerium für lokale Entwicklung Tschechische Republik genommen.