PŘEDNÁŠKA RNDR. JIŘÍHO GRYGARA, CSC.: ŽIVOT VE VESMÍRU

  • Fri 5. 10.
  • 19:30 - 21:00
  • Přednáška s projekcí
  • Kino Svratka, Mlýnská 152, 666 01 Tišnov
  • 80,- Kč

Po květnové přednášce renomovaného astrofyzika a známého popularizátora vědy v oblasti astronomie Jiřího Grygara nás čeká přednáška další, tentokrát s názvem Život ve vesmíru.
 
Spekulace o inteligentním životě ve vesmíru se objevily nejpozději už v 17. století a následně se jimi zabývali i velcí přírodovědci jako Kepler, Newton, nebo William Herschel. Ve druhé polovině XIX. stol. se všeobecně soudilo, že existují Marťané, což ještě v r. 1938 umožnilo rozhlasovému reportérovi v USA vysílat smyšlenou reportáž o útoku Marťanů na americká města. Obecný optimismus byl i počátkem druhé poloviny XX. století ovlivněn argumenty o kontaktech s mimozemšťany, kteří údajně navštěvují Zemi v létajících talířích. Rozvoj kosmonautiky však tyto fikce vyvrátil. Mars obydlen není; nejsou tam ani stopy po velmi jednoduchých formách života a jinak je celá Sluneční soustava pro život nepřátelská.
Věda se však zabývá od 60. let minulého století možnostmi vzniku života na objektech vzdáleného vesmíru, protože od konce toho století víme o mnoha planetách, které obíhají kolem cizích hvězd. Vznikla nová disciplina bioastronomie, která systematicky rozvíjí metody, jak by i třeba primitivní mimozemský život bylo možné objevit na dálku.

Předprodej v TIC Tišnov (náměstí Míru 120) a online přes rezervační systém Kina Svratka

Centrum služeb pro turisty bylo pořízeno za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.