ADAM KLÁNSKÝ | VIOLONCELLOVÝ RECITÁL

  • St 25. 10.
  • 19:30 - 21:30
  • koncert
  • velký sál MěKS
  • dle nabídky

Ve spolupráci s Nadací Český hudební fond uvedeme recitál velké naděje české scény klasické hudby violoncellisty Adama Klánského, syna známého klavírního interpreta a pedagoga prof. Ivana Klánského. V Tišnově se představí za doprovodu mladičké klavíristky Anny Knoulichové.
ADAM KLÁNSKÝ
Narozen v roce 2001, na violoncello začal hrát v pěti letech. V letošním roce ukončil studia na Pražské konzervatoři, kde studoval pod vedením prof. Petra Nouzovského. V současnosti je posluchačem pražské HAMU ve třídě prof. Michala Kaňky. Již v šesti letech získal 2. cenu v soutěži Prague Junior Note a od té doby se stal laureátem mnoha národních i mezinárodních soutěží. Je absolutním vítězem soutěže Jana Vychytila, soutěže Bohuslava Martinů v Poličce a soutěže konzervatoří. Mezi nejcennější mezinárodní úspěchy patří laureátství v Heranově soutěži v Ústí nad Orlicí, 1. cena v soutěži Concours Flame v Paříži, 2. cena z rakouského Liezenu, 3. cena ze soutěže Davida Poppera v maďarské Várpalotě, 2. cena v soutěži Antonia Janigra v chorvatské Poreči, či 1. cena na Dotzauerově soutěži v Drážďanech. Je také několikanásobným vítězem soutěže Talents for Europe v Dolnom Kubíně a to jak v sólové, tak komorní hře. Mezi poslední úspěchy patří 1. cena ze soutěže Gustava Mahlera, 2. cena ze soutěže Nadace B. Martinů a Cena Letní akademie Kroměříž.
Jako sólista vystoupil s předními českými orchestry – s PKF Filharmonia pod taktovkou Leoše Svárovského, s Filharmonií Hradec Králové s dirigentem Petrem Vronským, se ZSO Mariánské Lázně ve spolupráci s Petrem Altrichtrem a jako vítěz soutěže Talentinum si zahrál s Filharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně.
Aktivně se účastní mistrovských kurzů u významných světových violoncellistů,
jako Steven Isserlis, Reinhard Latzko, Ofer Canetti, či Michaela Fukačová.
ANNA KNOULICHOVÁ
Narozena v roce 2001. V šesti letech se začala věnovat hře na klavír na ZUŠ v Pardubicích ve třídě Inny Tolmačové. Od osmi let se pravidelně účastnila celostátních i mezinárodních soutěží, ve kterých získávala přední ocenění – Prague Junior Note (2. cena), Amadeus (2. cena), Mládí a Bohuslav Martinů (1. cena), Virtuosi per musica di pianoforte (2. cena) a Music Seasons in Copenhagen (2. cena). Věnovala se také komorní hře, spolu s triem dvakrát zvítězila v celostátním kole soutěže ZUŠ. V roce 2016 nastoupila na Pražskou konzervatoř do třídy Veroniky Böhmové, od 3. roč. studovala pod vedením Evy Boguniové a Martina Kasíka. Během studia na konzervatoři se zúčastnila několika soutěží: Broumovská klávesa (3. cena), Brněnská klavírní soutěž 1. cena, Gustav Mahler Prize Piano Competition (2. cena), a stala se laureátem Mladého klavíru Pražské konzervatoře. V roce 2022 získala 1. cenu na italské soutěži Orbetello Piano Competition. Absolvovala mistrovské kurzy u Avedise Kouyoumdjiana a Ivo Kahánka, největším úspěchem byla účast na klavírních kurzech pořádaných Académie musicale de Villecroze ve Francii, které vedl Louis Lortie. Od letošního roku pod vedením Martina Kasíka pokračuje ve studiu na Akademii múzických umění v Praze.
Koncert se koná ve Velkém sále MěKS v rámci Kruhu přátel hudby 2023.
Předprodej vstupenek bude brzy spuštěn v TIC Tišnov a také v on-line systému.
Vstupné osvobozeno od daně dle § 61 zák. o DPH 235/204 Sb

Centrum služeb pro turisty bylo pořízeno za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.