ČOKOLÁDA V ČESKOSLOVENSKU

  • St 13. 3. - Ne 12. 5.
  • 10:00 - 17:00
  • výstava
  • Muzeum města Tišnova
  • dle nabídky
Putovní výstava.

Výstava zachycující dějiny výroby a prodeje čokolády na území Československa. Čokoládový a cukrovinkářský průmysl patřil mezi nejvýznamnější odvětví potravinářského průmyslu v Československu. Díky své dlouhé tradici, která se začala budovat již od poloviny 19. století, postupným zakládáním více továren na výrobu čokolády v dobové Rakousko-uherské monarchii (v roce 1892 bylo na území monarchie již 190 továrních podniků s čokoládou, z čehož bylo 40 továren na čokoládu), měl již v období po konci první světové války nálepku tradiční tovární výroby.
Mezi tradiční velké výrobce čokolády v Československu patřily takové značky jako pražská RUPA, ZORA v Olomouci, Koukol a Michera v Kutné hoře, Küfferle v Rohatci, Jordan und Timaeus v Podmoklý, Velim ve Velimy, Fiedor v Ostravě, Stollwerck v Bratislavě či Fischer Figaro v Trnavě. Na území Slovenska postupně do roku 1948 vzniká kromě tradičních výrobců čokolády Stollwerck a Figaro množství nových podniků, jako Oscar Pischinger, Mojšovič, Kohout a Degenring, Ladislav Kirth, Štefan Kolman, CY-PA v Bratislavě, AŠAB ve Skalici, Bratři Studeníci V. Wagner a Josef Marko v Trnavě, Arta, Štefan Paserín, Pamlsky v Piešťanech, JA-PA v Čadci, František Šindelka a Pribil v Ružomberku, Tatranka v Liptovském Hrádku, RI-SO v Rimavské Sobotě, Jozef Gööz , Lo-La a RO-KO v Košicích.
Tato putovní výstava je ze sbírek Múzea Obchodu Bratislava.

 

Centrum služeb pro turisty bylo pořízeno za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.