Michal Cihlář – výstava Deníčky a nálezy z cest

  • So 28. 5. - Ne 2. 10.
  • 00:00 - 00:00
  • výstava
  • Galerie Josefa Jambora
  • dle nabídky

V muzeu představí své Deníčky z cest po tropech významný grafik Michal Cihlář. Jeho doménou je technika ručně kolorovaného linorytu a veřejnosti je znám především z tvorby grafické image pražské zoologické zahrady nebo také z ilustrací pro týdenní přílohu Lidových novin Orientace. Mimo volnou grafickou tvorbu se věnuje fotografickým a deníkovým sběrům během cest po světě i doma a v muzeu uvidíte právě tyto originální cestovní deníčky, kam zapisuje dojmy, kreslí, vlepuje nalezené předměty a útržky tiskovin. Z cest po světě vzniklo přes sto Cihlářových kolážovaných cestovních deníčků. Kdo by měl zájem o hlubší seznámení se s jeho dílem, Západočeská galerie v Plzni nabízí do srpna skvělou a vskutku obsáhlou výstavu Michala Cihláře Zátiší s hozenou rukavicí.
 
Výstava je součástí projektu Společnou cestou partnerské dvojice Veroniky Richterové a Michala Cihláře, který proběhne na dvou místech v Tišnově. V galerii naleznete výstavu Veroniky Richterové Pet Tropicana 2.0. Výstava je věnovaná inspiracím z cest do zemí tropického podnebného pásu a formovaná převážně z odpadového materiálu, plastových lahví, nalezených přírodnin a suvenýrů. 
 
Michal Cihlář *1960
Absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (1981 – 1987), ateliér knižní kultury a písma. Kromě volné grafiky, kterou provádí výlučně technikou barevného linorytu, se zabývá užitou grafikou, ilustrací, fotografií, koláží, známkovou tvorbou, návrhy tapet a papírovou plastikou. Od r. 1997 do 2006 vytvářel grafický image Zoo Praha. Samostatně vystavuje od r. 1982. Graficky upravil a ilustroval více než osmdesát knih. Za rok 2002 mu byla udělena Cena Vladimíra Boudníka za osobní přínos české moderní grafice. Společně se svou ženou sochařkou Veronikou Richterovou vydávají autorské publikace: Japonsko v detailech a ve dvou deníčcích (2021), Zvěrstvo (2007), Kambodža v detailech (2006) nebo Cuba v detailech (2005). Žije a pracuje v Buštěhradě.
 
Vernisáž: 28. 5. 2022, 16:00 h. Zahájení proběhne v tišnovském muzeu a posléze se přesuneme na otevření výstavy v 17:00 h do galerie. Srdečně zveme!
 
Kurátorka: Radka Kaclerová

Centrum služeb pro turisty bylo pořízeno za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.