Pietní akt a odhalení Lavičky Václava Havla

  • Ne 17. 11.
  • 16:00 - 17:30
  • Pietní akt
  • Památník obětí komunismu Bezručova a Park pod kostelem

Pietní akt
Památník obětí komunismu Bezručova
16:00

Samotné slovo „pieta“ má hluboké kulturně historické kořeny, které vzešly z výjevu Pašijového cyklu a zobecnělo jako synonymum pro oplakávání či vyjádření úcty k zemřelým. Jedná se tedy o něco veskrze osobního, něco, k čemu máme vztah, k čemu se odkazujeme. 17. listopadu si připomeneme nejen výročí událostí na Národní třídě v roce 1989, ale stejně významnou událost z roku 1939, kterou známe jako Mezinárodní den studentstva.
Pieta bude doprovozena pěveckým sborem Gymnázia Tišnov a Magnificat Lelekovice

Odhalení Lavičky Václava Havla
Park pod kostelem
16:30

Psal se 3. říjen roku 2013 a na Georgtownské univerzitě ve Washington D.C. byla odhalena první Lavička Václava Havla. V roce 2019 se 5. října v Brně objevila celkem třicátá instalace na světě. Autorem díla je Havlův „dvorní“ architekt Bořek Šípek. O lavičku v pravém slova smyslu se vlastně nejedná. Toto dílo je vytvořeno ze dvou křesílek a kulatého stolečku a symbolizuje místo setkávání lidí a podporuje myšlenku vzájemného dialogu. Autor instalace toto dílo nazval „Hovoří demokracie“.

Centrum služeb pro turisty bylo pořízeno za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.