Samara Joy

  • Út 3. 5.
  • 19:30 - 21:00
  • koncert
  • velký sál MěKS
  • 350 Kč základní, 290 Kč snížené

Sametový hlas z drsného Bronxu. To je Samara Joy, uhrančivá zpěvačka a vítězka soutěže Sarah Vaughan International 2019, jejíž hvězda na jazzovém nebi stoupá s každým dalším vystoupením. V rámci série JazzFestBrno on the Road se nyní představí i v Tišnově.

JazzFestBrno on the Road: Samara Joy

  1. 5. 2022, 19.30

Velký sál MěKS, Tišnov

Vstupné: 350 Kč, snížené 290 Kč (senioři 65+, ZTP, ZTP/P)

Samara Joy i přes vzrůstající popularitu stále žije v místě svého narození, v newyorském Bronxu. Hudba ji obklopovala už odmala. Její prarodiče totiž vedli známou filadelfskou gospelovou skupinu The Savettes, její otec zase koncertoval s další osobností gospelu Andraém Crouchem. „Neustále jsem slyšela svou rodinu zpívat inspirativní hudbu, což mi vštípilo úctu k vlastnímu hudebnímu původu,“ říká Samara, která díky vlivu rodiny už v dětství poslouchala také skladby Stevieho Wondera, Lalah Hathaway či George Dukea. Sama zkoumala rozsah svého hlasu třeba při účinkování v muzikálech na střední škole. V tomto období se také připojila ke sboru ve svém domovském kostele a časem se stala vedoucí bohoslužeb, což znamenalo odzpívání tří bohoslužeb týdně po dobu téměř dvou let.

S jazzem se poprvé setkala během studia na Fordham High School for the Arts, kde pravidelně vystupovala s jazzovou kapelou. Tehdy vyhrála i cenu pro nejlepší zpěvačku v soutěži Essentially Ellington pořádané Jazz at Lincoln Centrem. „Všichni moji přátelé se zajímali o jazz a začali mě zásobovat svými oblíbenými nahrávkami, abych si je poslechla. Zlomovým okamžikem bylo, když jsem slyšela verzi Lover Man od Sarah Vaughan a nahrávky Tadda Damerona s trumpetistou Fatsem Navarrem. Stala jsem se na této hudbě závislou,“ usmívá se sympatická zpěvačka. Svoji cestu od gospelu (ze kterého však dodnes čerpá) k jazzu potvrdila, když přišel čas výběru vysoké školy. Podala si přihlášku na newyorskou instituci SUNY Purchase, kde ji přijali na uznávaný jazzový program. Nakonec získala stipendium Nadace Elly Fitzgeraldové a zúčastnila se mezinárodní jazzové pěvecké soutěže Sarah Vaughan, v níž i zvítězila. Loni vydala své debutové album, na nějž dokázala vtisknout celou historii jazzu najednou. Samara Joy má totiž dar znít klasicky, a zároveň moderně. Nyní vyráží na první velké evropské turné, při němž vedle Boloni, Varšavy či Prahy zavítá rovněž do Tišnova

Centrum služeb pro turisty bylo pořízeno za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.