TOULKY BRNEM A EVROPOU – BRNO A EVROPSKÁ ARCHITEKTURA STŘEDOVĚKU

  • Út 13. 11.
  • 17:00 - 19:00
  • přednáška
  • Městská knihovna Tišnov, Brněnská 475, 666 01 Tišnov
  • zdarma
Mgr. Pavel Dvořák, Ph.D.

Srdečně Vás zveme na cyklus přednášek, v jejichž rámci se můžete vydat z pohodlí Městské knihovny Tišnov na procházky po evropské architektuře. 
Procházky sice povedou i stovky kilometrů daleko, bát se ale netřeba. Jakkoliv může být putování křivolaké, cíl je v každém případě jasný. Nachází se v srdci starého kontinentu, ve městě Brně, kam si všechny středověké i novověké stavební slohy našly cestu. Akce probíhají ve spolupráci se spolkem Continuum Vitae.
Brno a evropská architektura středověku: románský sloh a gotika
13. 11. 2018 v 17:00

Od konce pátého století našeho věku upadal antický svět Řecka a Říma v zapomnění, aby se nakonec na počátku druhého tisíciletí alespoň částečně vrátil v podobě románské architektury. Kde je původ tohoto slohu a jaké jsou jeho nejvýraznější projevy? Jak ovlivnil podobu Evropy a nalezneme doklady jeho přítomnosti i přímo v Brně?
Románskou architekturu vystřídala po necelých dvou stech letech gotika, jediný z velkých evropských slohů, jenž se zrodil mimo Itálii. Kde je tedy jeho kolébka a kam až se rozšířil? Jaká jsou jeho regionální specifika a jaký dopad měl na panorama měst a vesnic v českých zemích? A samozřejmě, jaké jsou tváře brněnské gotiky a kde všude ji nalezeme?

Městské kulturní středisko Tišnov
TIC Tišnov
Ticket Art
Ticketstream
Colosseum Ticket
Ministerstvo pro místní rozvoj
Koruny Vysočiny

Centrum služeb pro turisty bylo pořízeno za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.