Veronika Psotková – Spojenci

  • So 16. 5. - Ne 15. 11.
  • 18:00 - 18:00
  • zahrada galerie

Socha Spojenci, jež vznikla pro prostor zahrady Galerie Josefa Jambora a Městské knihovny Tišnov, symbolizuje specificky ženské téma mateřství obohacené dětskou hravostí a lehkostí. Něžné dětské figury jsou ponořeny do světa fantazie a hry a intenzivních, avšak pomíjivých okamžiků tajuplných představ a snů. Postavy vychází z klasické figurální tvorby,  přičemž technika drátěného skeletu akcentuje kresebnost figur, uvolňuje rukopis a odlehčuje hmotu korpusu. Práce vznikla šitím z rabicového pletiva vrstvením a tvarováním do objemů. Prostor uvnitř figur je vyplněn vzduchem a takto nadlehčení Spojenci letí zasněni vstříc dalším dobrodružstvím. Svět vidí a inspirují jej z výšky.
Zavěšením sochy do volného prostoru vzniká přirozená spojitost s okolním  prostředím. Atmosférické stavy nad hlavami Spojenců se proměňují. Modrá obloha, mraky či sluneční světlo spolupracují na specifické trojrozměrné výšivce.
     Instalace proběhne 16. 5. bez účasti veřejnosti. Cílem projektu je oživit veřejný prostor mezi parkem a budovou městské knihovny a galerie. Projekt bude ukončen doprovodným programem v rámci Muzejní noci 2020, která byla z důvodu opatření proti koronaviru přesunuta na sobotu 14. listopadu 2020.
Kurátorka projektu: Radka Kaclerová

Více informací zde

Centrum služeb pro turisty bylo pořízeno za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.