Veronika Richterová – výstava Pet tropicana

  • So 28. 5. - Ne 2. 10.
  • 00:00 - 00:00
  • výstava
  • Galerie Josefa Jambora
  • dobrovolné

Výstava věnovaná inspiracím z cest do zemí tropického podnebného pásu a formovaná převážně z odpadového materiálu plastových lahví, nalezených přírodnin a suvenýrů. Velkolepá zátiší exotických krajin nabízí osobitý pohled do rozličných koutů světa, vzpomínky a dojmy z cest ožívají v recyklovaných rekvizitách a modelacích skutečnosti, výsledkem jsou nevšední a fascinující dioramata. Veronika Richterová pro galerii připravila částečnou reprízu úspěšné výstavy v Botanické zahradě v Praze z roku 2010, kterou nově doplnila o současnou tvorbu. Mezi objekty z recyklovaných PET lahví objevíte například africké bubny, obří motýly či třímetrového krokodýla. Seznámíte se zde také s autorskými knihami umělecké dvojice o cestách do Japonska, Kuby či Kambodži.
 
Výstava je součástí projektu Společnou cestou partnerské a umělecké dvojice Veroniky Richterové a Michala Cihláře, který proběhne na dvou místech v Tišnově. V muzeu představí své Deníčky a nálezy z cest do tropických oblastí významný grafik Michal Cihlář.
 
Veronika Richterová (*1964) je absolventkou Ateliéru Monumentální malby na UMPRUM v Praze. Ve své sochařské práci se dlouhodobě zabývá využíváním a estetikou odpadových materiálů a vytváří objekty a instalace z PET lahví, tzv. PET-art. Zaměřuje se na možnosti upcyclingu a šíří téma udržitelnosti v umění. Z posledních výstav uveďme Letem světem, nejen s petem (2021) v galerii Lapidárium v Broumově, Japonsko v detailech (2019) v galerii Mona Lisa v Olomouci (s M. Cihlářem), Tentacles (2017) v Českém centru v Tokiu, Srdceráj (2015–17) na zámku v Litvínově (s M. Cihlářem) a V zámku a za zrcadlem (2011) ve Východočeském muzeu v Pardubicích. Společně s manželem, grafikem Michalem Cihlářem se věnuje fotografickým a deníkovým sběrům během cest po světě i doma. Vydávají autorské publikace: Japonsko v detailech a ve dvou deníčcích (2021), Zvěrstvo (2007), Kambodža v detailech (2006) nebo Cuba v detailech (2005).
Žije a tvoří v Buštěhradu u Prahy.
https://www.veronikarichterova.com/
 
Vernisáž: 28. 5. 2022, 16:00h. Zahájení proběhne v tišnovském muzeu a posléze se přesuneme na otevření výstavy v 17:00 h do galerie. Srdečně zveme!
 
Kurátorka: Radka Kaclerová
 

Centrum služeb pro turisty bylo pořízeno za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.